sowie

Atrakcje turystyczne

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
2014-06-02 09:59

Miasto usytuowane pomiędzy górami Javorimi a Broumowskimi Stenami w Kotlinie Broumowskiej. Niedaleko Broumova znajduje się granica z Polską.Zalicza się do miast tekstylnych oraz przemysłowych.

Najstarszą budowlą w mieście jest klasztor Benedyktyński, który został wzniesiony w XIV weku na miejscu starego zamku. Piękna budowla była przebudowywana i remontowana w wyniku istniejących pożarów, następnie w latach 1728-1733 obiekt uzyskał barokowy styl.
W Klasztorze usytuowana jest duża biblioteka z XVII wieku, w której odnajdziemy zbiory około 70 tysięcy ksiąg, jak również ekspozycję starych interesujących druków głównie biblii oraz wystawę galerii obrazów Piotra Brandla i Molitora.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:07

 1765-77 r. - Budowa twierdzy.
1775 r. - Przybył do miasta batalion piechoty pod dowództwem Franza Ludwiga de Rosiere pierwszego komendanta twierdzy.
1778 r. - Stan pogotowia wojennego podczas wojny o sukcesję bawarską. Wizyta króla Fryderyka Wielkiego.
1790 r. - Kolejny stan pogotowia wojennego.
1806-07 r. - Wojny napoleońskie. Inspektor forteczny gen. Von Lindner nakazał komendantowi von Schwerinowi rezygnację z obrony miasta i twierdzy.
20 II 07 r. - Gen Dominik Vandamme wzywa garnizon srebrnogórski
do poddania się. Pruski generał Friedrich Wilhelm Von Gotzen nakazał przygotowania do obrony twierdzy. Przybyły rotmistrz von Biberstein otrzymał pieniądze na odbudowę wcześniejszych zniszczeń.
4 VI 07 r. - Potyczka pod Czerwieńczycami. Do niewoli wzięto 7 oficerów i 200 żołnierzy francuskich.
16 VI 07 r. - Kapitulacja twierdzy w Nysie. Rotmistrz von Biberstein
z wojskiem został odwołany do obrony twierdzy w Kłodzku.
25 VI 07 r. - Kapitulacja twierdzy w Kłodzku.
28 VI 1807 r. - Główny szturm wojsk napoleońskich na Twierdzę Srebrnogórską. Bohaterska obrona nielicznego oddziału.
Pokój w Tylży zmusił Francuzów do odstąpienia od oblężenia.
Dzięki temu twierdza ma opinię NIEZDOBYTEJ.
19 I 1813 r. - Garnizon postawiono w stan gotowości bojowej. Rozpoczęto prace przy odbudowie zniszczeń powojennych.
1 X 1838 r. - Rozwiązanie garnizonu srebrnogórskiego.
Co pół roku zmieniał się oddział wartowniczy.
10 XI 1850 r. - Stan gotowości bojowej.
1 I 1860 r. - Rozkaz o likwidacji twierdzy z wyjątkiem Donjonu. Interwencja mieszkańców u regenta księcia Wilhelma przeciwko dewastacji warowni.
6 V 1860 r. - Do miejscowości wkroczyli żołnierze batalionu fizylierów 51. pułku piechoty.
1866 r. - Wojna prusko-austriacka. Ostatni raz powołano twierdzę w stan pogotowia.
1 X 1867 r. - Uroczysty wymarsz wojsk ze Srebrnej Góry.
...

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:07

 Jeden z najstarszych zamków sudeckich. Znajduje się na wschodnim krańcu Gór Wałbrzyskich. Położony na wysokim, zalesionym wzniesieniu obok Zagórza Śląskiego i zalewu Bystrzycy, na szczycie gnejsowego wzgórza Choina (450 m n.p.m.), zwanego też Górą Zamkową.

Według tradycyjnych przekazów zamek zbudował w 1198 roku książę Bolesław I Wysoki. Jednak przyjmuje się, że budowę zamku rozpoczął w XIII wieku Bolko I Surowy, książę świdnicki. Bolko, organizator księstwa świdnicko-jaworskiego, znany był z wielkiego programu budowlanego. Najstarsza udokumentowana wzmianka stwierdzająca istnienie zamku pochodzi z 1315 roku. Jest to data odpowiadająca czasom władania jego syna Bernarda świdnickiego i Bolka II ziębickiego w księstwie świdnicko-jaworskim. Zamek składał się wtedy z piętrowego domu mieszkalnego z wieżą, wieży bramnej oraz otaczających całość murów. Po śmierci Bolka II (1368r.) skalna twierdza należała do wdowy po nim - księżnej Agnieszki, by w roku 1392, z chwilą jej śmierci, przeszła na własność Korony Czeskiej. W imieniu królów czeskich władze sprawowali starostowie. W XV wieku zamek należał do śląskich rodów rycerskich, a w okresie 1443-1450 był zbójeckim gniazdem Jerzego Puczka.

 

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:06

 TWIERDZA SREBRNOGÓRSKA
jest jednym z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów architektury militarnej w Polsce.

Znajduje się częściowo w Górach Sowich a częściowo w górach Bardzkich

Wzniesiono ją po wojnach śląskich w XVIII w. na polecenie króla Prus , Fryderyka II Wielkiego. Miała zabezpieczać Śląsk przed możliwym atakiem ze strony Austrii.

 

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:06

 W 1764 r. realizację projektu zlecono pruskiemu podpułkownikowi Ludwigowi Wilhelmowi Regelerowi. Opracowany przez niego plan wraz z kosztorysem zaakceptował Fryderyk Wielki 29 IV 1765 r. Oprócz tego na kształt twierdzy mieli wpływ sam Fryderyk Wielki i inż. Von Gontzenbach, Vatig, Hartman, Lahr, Foris i Straub oraz Pinto.

Budowa trwała od 1765-1777 roku i prowadzona była w trzech etapach:
1765-68 r. - wzniesiono centralne elementy forteczne: Donjon, kazamaty galerii przeciwstokowej i bastiony pomocnicze - Kleszczowy, Nowomiejski, Gwiaździsty, Górny, Dolny i Kawalierę.
1768-71 r. - zbudowano wspomagające Donżon forty: Rogowy, Wysoka Skała, Ostróg oraz ich esplanady.
1770-77 r. - wykonano umocnienia Chochołów: Bateria Kazamatowa, Bateria Tarasowa, Reduta Skrzydłowa, Fort Chochoł Mały, Schron Mostu Lisiego, Flesz a w latach 1772-76 - koszary.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:03

 Położony w Książańskim Parku Narodowym, Zamek Ksiąz jest największym z zamków śląskich a zarazem trzeci w Polsce co do wielkości. Jest wizytówką miasta Wałbrzych i miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Jego historia sięga aż XI w. Był wtedy zaledwie małym pałacem, który pełnił funkcję rekreacyjną. Budowę zamku Książ przeprowadził w latach 1288-1292 roku książę świdnicko-jaworski Bolko I. Prawdopodobnie w tym miejscu istniał już wcześniej gród obronny, który rozbudował Bolko I, oraz przeniósł tam swoją siedzibę.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:03

 Położone są w zachodniej części Karkonoszy między Wielkim Szyszakiem, a Łabskim Szczytem. W całości leżą w gminie Piechowice. Jest to podwójny kar lodowcowy, składający się z dwóch części: Małego Śnieżnego Kotła od zachodu i Wielkiego Śnieżnego Kotła od wschodu. Są to dwie ogromne polodowcowe jamy ze skalistymi ścianami o wysokości 200 m. Ich ściany są bardzo spękane dlatego też są źródłem lawin, które schodzą zimą i wiosną. Śnieg utrzymuje się do lata, a czasami nie topi się w ogóle. Spowodowane jest to słabo dochodzącymi promieniami słonecznymi. Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. W ich obrębie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin. W Żlebie Bazaltowym w Małym Śnieżnym Kotle w związku ze specyficznym skalnym podłożem obserwuje się największą bioróżnorodność roślinną na obszarze Karkonoszy. Jedyne w Polsce, oprócz Tatr, stanowisko ma tu paproć rozrzutka alpejska oraz skalnica darniowa, tzw. bazaltowa. W Kotłach liczne są rzadkie gatunki flory alpejskiej i arktycznej: sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, wawrzynek wilczełyko, tojad mocny, róża alpejska, modrzyk górski, zimoziół północny. Na skałach moreny rosną najstarsze rośliny Karkonoszy: porosty miseczkowate.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:03

 Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska został otwarty w 2003 roku w dawnej fabryce dywanów. Znajdują się tam miniatury pałaców, klasztorów oraz starówek miast województwa dolnośląskiego. Miniaturowe budowle są wykonane w skali 1:25. Park Miniatur stale jest powiększany o nowe obiekty. Obecnie można tam zobaczyć pałac i letnią rezydencję Królów Pruskich w Mysłakowicach, starówkę Jeleniej Góry, kościół Św. Maternusa z Lubomierza, kaplicę św. Wawrzyńca na Śnieżce, pałac "Boberstein", pałac w Karpnikach, kościół Królów Pruskich w Mysłakowicach, świątynię "Wang", Pałac Myśliwski w Bożkowie, Dom Gerharda Hauptmanna, Dębowy Pałacyk w Karpnikach, Pałac w Dąbrowicy, Ratusz i kamieniczki Lubomierza, Pałac w Łomnicy, Pałac w Wojanowie, Ratusz w Kowarach, Dolnośląska chata przysłupowa - Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Dwunastu Apostołów z Chełmska Śląskiego, "Dom Wdowy" w Łomnicy, Schronisko "Szwajcarka", Obserwatorium na Śnieżce, Opactwo Cysterskie w Krzeszowie, Cerkiew pw. św. Archanioła Michała w Sokołowsku i Zamek Książ. Modele są wykonane najnowszymi metodami technicznymi, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co umożliwia wystawianie ich w parkowym otoczeniu.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:02

 Park został otwarty 14 sierpnia 2003. Mieści się on na terenie fabryki dywanów w Kowarach. W lato modele wystawione są na otwartym powietrzu, w zimie jest możliwość oglądania ich w pawilonie.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-01-14 15:05

Kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwiew Norwegii.
Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca norweskich kościołów klepkowych – stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.W XIX w. świątynia stała się już za mała na potrzeby miejscowej ludności, która chcąc wybudować sobie nowy kościół musiała zaciągnąć pożyczkę na pokrycie kosztów budowy. Kościół był mocno zniszczony, ale nadawał się do sprzedaży w celu rozbiórki i odbudowania w innym miejscu. Wtedy norweski malarz Jan Krystian Dahl przebywający w Dreźnie skłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do jej zakupu dla berlińskiego muzeum.

czytaj więcej... (kliknij)

ARCHIWUM