sowie

Ciekawostki, informacje i opisy atrakcji turystycznych w Sudetach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
TWIERDZA SREBRNOGÓRSKA
2012-02-14 15:06

 TWIERDZA SREBRNOGÓRSKA
jest jednym z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów architektury militarnej w Polsce.

Znajduje się częściowo w Górach Sowich a częściowo w górach Bardzkich

Wzniesiono ją po wojnach śląskich w XVIII w. na polecenie króla Prus , Fryderyka II Wielkiego. Miała zabezpieczać Śląsk przed możliwym atakiem ze strony Austrii.

 


 Autorami pierwszego projektu twierdzy byli: inż. G. Pinto – Włoch, architekt w służbie pruskiej, który zaprojektował trzon Twierdzy oraz inż. G. K. Walvare – Holender, którego dziełem był plan ogólny. Ostatecznie jednak wybrano projekt pruskiego pułkownika inż. Regedena, który zmodyfikował wcześniejsze założenia.
Pod budowę twierdzy wybrano dwa górujące nad przełęczą wzgórza: Forteczne (686 m n.p.m.), zwane Srebrną Górą i Ostróg (627m n.p.m.). Prace przeprowadzono w latach 1765-77 ogromnym kosztem, a środki pochodziły z podatków nałożonych na mieszkańców Śląska. W roku 1768 gotowy był Donżon, a wkrótce potem Fort Rogowy, do którego w latach 1769-71 doprowadzono krytą drogę dojazdową. W tym samym czasie powstawał drugi fort - na Ostrogu, budowano liczne tunele, szańce, raweliny, kurtyny i inne umocnienia, tworzące 2-kilometrowy pas umocnień na przełęczy.
Po ukończeniu budowy, twierdza została uzbrojona w 264 działa, haubice i moździerze i obsadzona licznym garnizonem, w składzie 137 oficerów i ponad 2 tysiące żołnierzy, z których część zamieszkiwała, wraz z rodzinami w koszarach i domach w Srebrnej Górze.
Twierdza kilka razy w swej historii była uzbrajana, ale szczęśliwie omijały ją działania wojenne. Dopiero w 1807r., została oblegana i szturmowana przez oddziały francuskie. Jednak mimo zdobycia i zniszczenia Srebrnej Góry, Francuzom nie udało się zdobyć twierdzy, a zawarty w Tylży pokój spowodował wycofanie się wojsk francuskich ze Śląska. Później, w czasie kampanii w 1813r., twierdza zastała postawiona w stan gotowości, ale działania wojenne szczęśliwie ominęły ten rejon Śląska. Twierdza Srebrnogórska nie została nigdy zdobyta, zachowując zaszczytne miano „Śląskiego Gibraltaru”.

Stopniowo twierdza traciła znaczenie militarne, a w latach 1830-1848 kazamaty wykorzystywano jako więzienie, m.in. dla niemieckich rewolucjonistów z ruchu „Młode Niemcy”.
Twierdza została rozbrojona w 1867 roku, a przez kilka kolejnych lat niektóre obiekty wykorzystywano jako poligon artyleryjski.
Z czasem stała się chętnie odwiedzanym obiektem krajoznawczym, a po doprowadzeniu tu wąskotorowej kolei zębatej tzw. Kolejki Sowiogórskiej jej popularność jeszcze wzrosła.
W okresie międzywojennym fort „Ostróg” po adaptacji zamieniono na schronisko młodzieżowe, posiadające 136 miejsc noclegowych, które istniało do 1939r.
Podczas II wojny światowej, wkrótce po wybuchu, w forcie na Ostrogu urządzono obóz karny dla oficerów polskich, uznanych za szczególnie niebezpiecznych. Do historii przeszła śmiała ucieczka dziesięciu polskich oficerów, z których tylko trzem udało się przedostać na Bliski Wschód do Brygady Karpackiej; pozostałych schwytano.
Od wiosny 1944r. istniał tu obóz jeniecki dla żołnierzy fińskich.
Po wojnie twierdza opustoszała i stopniowo popadła w ruinę. Dopiero w 1965 roku PTTK i Komenda Dolnośląskiej Chorągwi ZHP podpisała porozumienie, na mocy którego uprzątnięto II Fort Rogowy i nadano mu nazwę „Harcerz”. Fort „Ostróg” uprzątnięto przy pomocy ówczesnego ministerstwa górnictwa i przemianowano na Fort „Górnik”.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: