sowie

Ciekawostki, informacje i opisy atrakcji turystycznych w Sudetach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Co nieco o Broumovie
2014-06-02 09:59

Miasto usytuowane pomiędzy górami Javorimi a Broumowskimi Stenami w Kotlinie Broumowskiej. Niedaleko Broumova znajduje się granica z Polską.Zalicza się do miast tekstylnych oraz przemysłowych.

Najstarszą budowlą w mieście jest klasztor Benedyktyński, który został wzniesiony w XIV weku na miejscu starego zamku. Piękna budowla była przebudowywana i remontowana w wyniku istniejących pożarów, następnie w latach 1728-1733 obiekt uzyskał barokowy styl.
W Klasztorze usytuowana jest duża biblioteka z XVII wieku, w której odnajdziemy zbiory około 70 tysięcy ksiąg, jak również ekspozycję starych interesujących druków głównie biblii oraz wystawę galerii obrazów Piotra Brandla i Molitora.


Na terenie klasztoru usytuowane jest również muzeum regionalne. Klasztor udostępniony jest dla zwiedzających , możemy tu zobaczyć 34 mumie, które pochodziły z krypty kościoła św. Prokopa z miasta Vamberk.Warto zwiedzić również kościół klasztorny oraz zakrystię z pięknie zdobionymi meblami oraz salą jadalną, w której znajduje się między innymi: szata liturgiczna zdobiona prawdziwymi granatami czeskimi.

Kolejnym ciekawym miejscem do zwiedzenia jest kaplica cmentarna, która należy do najstarszych drewnianych budowli kultu religijnego w środkowej Europie. Najstarsze piękne malowidła, które powstały juz w XV wieku, oraz kolejne w XVI wieku i XVII wieku widnieją na suficie jak i ścianach kościoła.
Obok klasztoru usytuowany jest gotycki Kościół św. Wojciecha, w którym znajduje się kopia Całunu Turyńskiego.

Centrum miasta zalicza się do historycznego z XIII wieku, mury miejskie z XIV wieku, jak również godny podziwu jest renesansowy ratusz z 1542 roku, któy został przebudowany w 1835 roku. Kolejnym godnym podziwu zabytkiem jest gotycki kościół dziekański św. Piotra i Pawła z XIII wieku który przebudowano w latach 1679-1682.Ciekawym zabytkiem jest drewniany kościół cmentarny pw. Najświętszej Marii Panny wzniesiony w II Polowie XIII wieku i należy do najstarszych budowli tego typu w Czechach.

Warto też wybrać się w Brumowskie Ściany (Brumovskie Steny), pasmo gór, które zalicza się również do Gór Stołowych po stronie czeskiej. Ciekawym i interesującym punktem widokowym z pięknymi krajobrazami jest szczyt Koruna.

Natomiast do najciekawszych miejsc zalicza się również Góra Hvezda, gdzie na szczycie usytuowana jest piękna barakowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, natomiast obok kaplicy znajduje się punkt widokowy z którego możemy podziwiać piękne góry ze strony czeskiej jak i polskiej. Na tej Górze znajduje się również ciekawe schronisko pod nazwą Chata Hvezda budowla w stylu szwajcarskim z pięknym tarasem widokowym, z którego można podziwiać piękną panoramę.
 Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: