sowie

Ciekawostki, informacje i opisy atrakcji turystycznych w Sudetach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Śnieżne kotły
2012-02-14 15:03

 Położone są w zachodniej części Karkonoszy między Wielkim Szyszakiem, a Łabskim Szczytem. W całości leżą w gminie Piechowice. Jest to podwójny kar lodowcowy, składający się z dwóch części: Małego Śnieżnego Kotła od zachodu i Wielkiego Śnieżnego Kotła od wschodu. Są to dwie ogromne polodowcowe jamy ze skalistymi ścianami o wysokości 200 m. Ich ściany są bardzo spękane dlatego też są źródłem lawin, które schodzą zimą i wiosną. Śnieg utrzymuje się do lata, a czasami nie topi się w ogóle. Spowodowane jest to słabo dochodzącymi promieniami słonecznymi. Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. W ich obrębie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin. W Żlebie Bazaltowym w Małym Śnieżnym Kotle w związku ze specyficznym skalnym podłożem obserwuje się największą bioróżnorodność roślinną na obszarze Karkonoszy. Jedyne w Polsce, oprócz Tatr, stanowisko ma tu paproć rozrzutka alpejska oraz skalnica darniowa, tzw. bazaltowa. W Kotłach liczne są rzadkie gatunki flory alpejskiej i arktycznej: sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, wawrzynek wilczełyko, tojad mocny, róża alpejska, modrzyk górski, zimoziół północny. Na skałach moreny rosną najstarsze rośliny Karkonoszy: porosty miseczkowate.


 Śnieżne Kotły w całości leżą na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. W 1993 uznano je za rezerwat przyrody. Po utworzeniu Karkonoskiego Parku Narodowego stały się rezerwatem ścisłym. Śnieżne Kotły to, doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Karkonoszy, Gór Izerskich, Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. Przy dobrej pogodzie widać Ślężę na Przedgórzu Sudeckim. Dnem Śnieżnych Kotłów biegnie szlak turystyczny zielony, prowadzący ścieżką nad reglami z okolicy schroniska pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły i Czarny Kocioł Jagniątkowski do Przełęczy Karkonoskiej. Górną krawędzią kotłów prowadzi czerwony szlak.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: