sowie

Ciekawostki, informacje i opisy atrakcji turystycznych w Sudetach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
2014-06-02 09:59 - Atrakcje turystyczne

Miasto usytuowane pomiędzy górami Javorimi a Broumowskimi Stenami w Kotlinie Broumowskiej. Niedaleko Broumova znajduje się granica z Polską.Zalicza się do miast tekstylnych oraz przemysłowych.

Najstarszą budowlą w mieście jest klasztor Benedyktyński, który został wzniesiony w XIV weku na miejscu starego zamku. Piękna budowla była przebudowywana i remontowana w wyniku istniejących pożarów, następnie w latach 1728-1733 obiekt uzyskał barokowy styl.
W Klasztorze usytuowana jest duża biblioteka z XVII wieku, w której odnajdziemy zbiory około 70 tysięcy ksiąg, jak również ekspozycję starych interesujących druków głównie biblii oraz wystawę galerii obrazów Piotra Brandla i Molitora.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-05-02 09:02 - Informacje

 Można się rozpisywać nad plusami wypoczynku nad morzem i w górach. Każde z nich ma swoich wielbicieli. Wczasy nad morzem są bardziej leniwe niż w górach, dlatego zastanówmy się co musimy ze sobą zabrać, gdy udajemy się na wypoczynek w góry. Pierwsze miejsce należy do plecaka. Nikt nie wyobraża sobie chodzenia po kamienistych i stromych szlakach z walizką. Wyglądałoby, to dość komicznie. Nie musimy się, więc dziwić, że wszyscy wybierają plecak. Dopiąć do niego można śpiwór, który jest równie niezbędny, jeśli planujemy spanie w namiocie. 

czytaj więcej... (kliknij)

2012-05-02 09:01 - Informacje

 Wakacje w górach wbrew pozorom nie są przeznaczone tylko dla osób lubiących spędzać czas aktywnie, jest wiele różnych atrakcji które sprostają oczekiwaniom każdego turysty. Wybierając się w góry warto zobaczyć widoki, które rozpościerają się z górskich szczytów. Jako drogę na szczyt można wybrać szlak turystyczny lub kolejkę górską. Na górze bardzo często znajdują się restauracje i karczmy dzięki czemu można w spokoju w miłym górskim klimacie zjeść smaczny regionalny obiad. 

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:07 - Atrakcje turystyczne

 1765-77 r. - Budowa twierdzy.
1775 r. - Przybył do miasta batalion piechoty pod dowództwem Franza Ludwiga de Rosiere pierwszego komendanta twierdzy.
1778 r. - Stan pogotowia wojennego podczas wojny o sukcesję bawarską. Wizyta króla Fryderyka Wielkiego.
1790 r. - Kolejny stan pogotowia wojennego.
1806-07 r. - Wojny napoleońskie. Inspektor forteczny gen. Von Lindner nakazał komendantowi von Schwerinowi rezygnację z obrony miasta i twierdzy.
20 II 07 r. - Gen Dominik Vandamme wzywa garnizon srebrnogórski
do poddania się. Pruski generał Friedrich Wilhelm Von Gotzen nakazał przygotowania do obrony twierdzy. Przybyły rotmistrz von Biberstein otrzymał pieniądze na odbudowę wcześniejszych zniszczeń.
4 VI 07 r. - Potyczka pod Czerwieńczycami. Do niewoli wzięto 7 oficerów i 200 żołnierzy francuskich.
16 VI 07 r. - Kapitulacja twierdzy w Nysie. Rotmistrz von Biberstein
z wojskiem został odwołany do obrony twierdzy w Kłodzku.
25 VI 07 r. - Kapitulacja twierdzy w Kłodzku.
28 VI 1807 r. - Główny szturm wojsk napoleońskich na Twierdzę Srebrnogórską. Bohaterska obrona nielicznego oddziału.
Pokój w Tylży zmusił Francuzów do odstąpienia od oblężenia.
Dzięki temu twierdza ma opinię NIEZDOBYTEJ.
19 I 1813 r. - Garnizon postawiono w stan gotowości bojowej. Rozpoczęto prace przy odbudowie zniszczeń powojennych.
1 X 1838 r. - Rozwiązanie garnizonu srebrnogórskiego.
Co pół roku zmieniał się oddział wartowniczy.
10 XI 1850 r. - Stan gotowości bojowej.
1 I 1860 r. - Rozkaz o likwidacji twierdzy z wyjątkiem Donjonu. Interwencja mieszkańców u regenta księcia Wilhelma przeciwko dewastacji warowni.
6 V 1860 r. - Do miejscowości wkroczyli żołnierze batalionu fizylierów 51. pułku piechoty.
1866 r. - Wojna prusko-austriacka. Ostatni raz powołano twierdzę w stan pogotowia.
1 X 1867 r. - Uroczysty wymarsz wojsk ze Srebrnej Góry.
...

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:07 - Atrakcje turystyczne

 Jeden z najstarszych zamków sudeckich. Znajduje się na wschodnim krańcu Gór Wałbrzyskich. Położony na wysokim, zalesionym wzniesieniu obok Zagórza Śląskiego i zalewu Bystrzycy, na szczycie gnejsowego wzgórza Choina (450 m n.p.m.), zwanego też Górą Zamkową.

Według tradycyjnych przekazów zamek zbudował w 1198 roku książę Bolesław I Wysoki. Jednak przyjmuje się, że budowę zamku rozpoczął w XIII wieku Bolko I Surowy, książę świdnicki. Bolko, organizator księstwa świdnicko-jaworskiego, znany był z wielkiego programu budowlanego. Najstarsza udokumentowana wzmianka stwierdzająca istnienie zamku pochodzi z 1315 roku. Jest to data odpowiadająca czasom władania jego syna Bernarda świdnickiego i Bolka II ziębickiego w księstwie świdnicko-jaworskim. Zamek składał się wtedy z piętrowego domu mieszkalnego z wieżą, wieży bramnej oraz otaczających całość murów. Po śmierci Bolka II (1368r.) skalna twierdza należała do wdowy po nim - księżnej Agnieszki, by w roku 1392, z chwilą jej śmierci, przeszła na własność Korony Czeskiej. W imieniu królów czeskich władze sprawowali starostowie. W XV wieku zamek należał do śląskich rodów rycerskich, a w okresie 1443-1450 był zbójeckim gniazdem Jerzego Puczka.

 

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:06 - Atrakcje turystyczne

 TWIERDZA SREBRNOGÓRSKA
jest jednym z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów architektury militarnej w Polsce.

Znajduje się częściowo w Górach Sowich a częściowo w górach Bardzkich

Wzniesiono ją po wojnach śląskich w XVIII w. na polecenie króla Prus , Fryderyka II Wielkiego. Miała zabezpieczać Śląsk przed możliwym atakiem ze strony Austrii.

 

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:06 - Atrakcje turystyczne

 W 1764 r. realizację projektu zlecono pruskiemu podpułkownikowi Ludwigowi Wilhelmowi Regelerowi. Opracowany przez niego plan wraz z kosztorysem zaakceptował Fryderyk Wielki 29 IV 1765 r. Oprócz tego na kształt twierdzy mieli wpływ sam Fryderyk Wielki i inż. Von Gontzenbach, Vatig, Hartman, Lahr, Foris i Straub oraz Pinto.

Budowa trwała od 1765-1777 roku i prowadzona była w trzech etapach:
1765-68 r. - wzniesiono centralne elementy forteczne: Donjon, kazamaty galerii przeciwstokowej i bastiony pomocnicze - Kleszczowy, Nowomiejski, Gwiaździsty, Górny, Dolny i Kawalierę.
1768-71 r. - zbudowano wspomagające Donżon forty: Rogowy, Wysoka Skała, Ostróg oraz ich esplanady.
1770-77 r. - wykonano umocnienia Chochołów: Bateria Kazamatowa, Bateria Tarasowa, Reduta Skrzydłowa, Fort Chochoł Mały, Schron Mostu Lisiego, Flesz a w latach 1772-76 - koszary.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:03 - Atrakcje turystyczne

 Położony w Książańskim Parku Narodowym, Zamek Ksiąz jest największym z zamków śląskich a zarazem trzeci w Polsce co do wielkości. Jest wizytówką miasta Wałbrzych i miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Jego historia sięga aż XI w. Był wtedy zaledwie małym pałacem, który pełnił funkcję rekreacyjną. Budowę zamku Książ przeprowadził w latach 1288-1292 roku książę świdnicko-jaworski Bolko I. Prawdopodobnie w tym miejscu istniał już wcześniej gród obronny, który rozbudował Bolko I, oraz przeniósł tam swoją siedzibę.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:03 - Atrakcje turystyczne

 Położone są w zachodniej części Karkonoszy między Wielkim Szyszakiem, a Łabskim Szczytem. W całości leżą w gminie Piechowice. Jest to podwójny kar lodowcowy, składający się z dwóch części: Małego Śnieżnego Kotła od zachodu i Wielkiego Śnieżnego Kotła od wschodu. Są to dwie ogromne polodowcowe jamy ze skalistymi ścianami o wysokości 200 m. Ich ściany są bardzo spękane dlatego też są źródłem lawin, które schodzą zimą i wiosną. Śnieg utrzymuje się do lata, a czasami nie topi się w ogóle. Spowodowane jest to słabo dochodzącymi promieniami słonecznymi. Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. W ich obrębie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin. W Żlebie Bazaltowym w Małym Śnieżnym Kotle w związku ze specyficznym skalnym podłożem obserwuje się największą bioróżnorodność roślinną na obszarze Karkonoszy. Jedyne w Polsce, oprócz Tatr, stanowisko ma tu paproć rozrzutka alpejska oraz skalnica darniowa, tzw. bazaltowa. W Kotłach liczne są rzadkie gatunki flory alpejskiej i arktycznej: sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, wawrzynek wilczełyko, tojad mocny, róża alpejska, modrzyk górski, zimoziół północny. Na skałach moreny rosną najstarsze rośliny Karkonoszy: porosty miseczkowate.

czytaj więcej... (kliknij)

2012-02-14 15:03 - Atrakcje turystyczne

 Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska został otwarty w 2003 roku w dawnej fabryce dywanów. Znajdują się tam miniatury pałaców, klasztorów oraz starówek miast województwa dolnośląskiego. Miniaturowe budowle są wykonane w skali 1:25. Park Miniatur stale jest powiększany o nowe obiekty. Obecnie można tam zobaczyć pałac i letnią rezydencję Królów Pruskich w Mysłakowicach, starówkę Jeleniej Góry, kościół Św. Maternusa z Lubomierza, kaplicę św. Wawrzyńca na Śnieżce, pałac "Boberstein", pałac w Karpnikach, kościół Królów Pruskich w Mysłakowicach, świątynię "Wang", Pałac Myśliwski w Bożkowie, Dom Gerharda Hauptmanna, Dębowy Pałacyk w Karpnikach, Pałac w Dąbrowicy, Ratusz i kamieniczki Lubomierza, Pałac w Łomnicy, Pałac w Wojanowie, Ratusz w Kowarach, Dolnośląska chata przysłupowa - Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Dwunastu Apostołów z Chełmska Śląskiego, "Dom Wdowy" w Łomnicy, Schronisko "Szwajcarka", Obserwatorium na Śnieżce, Opactwo Cysterskie w Krzeszowie, Cerkiew pw. św. Archanioła Michała w Sokołowsku i Zamek Książ. Modele są wykonane najnowszymi metodami technicznymi, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co umożliwia wystawianie ich w parkowym otoczeniu.

czytaj więcej... (kliknij)